DIETY TŁUSZCZOWE

Popularność rośnie. Z psychologicznego punktu widzenia, dieta sprawdza się  w kontekście łatwości i niewielu zmian w stylu życia. Jemy to, co do tej pory, oraz to co lubimy. Mięso, pyszny grill ociekający tłuszczykiem, masło, tłuste  potrawy, których wiodącym nośnikiem smaku jest tłuszcz właśnie. Dodatkowo składnik ten SYCI, tak więc można wytrzymać na jednym posiłku, lub dwóch, co daje nam przestrzeń na inne sprawy życiowe, niż zakupy, gotowanie i zaglądanie w dietę z kaloriami. Nie potrzebujemy dietetyka, ani nakładu pracy.

Niestety jest to błąd, wynikający z niewiedzy i braku chęci pracy nad zdrowymi nawykami. Kultura diet wysokotłuszczowych należy do POP dietetyki.

Uzasadnieniem zdrowej diety tłuszczowej, czy keto, jest rozważenie jej ze specjalistą. Rozpisanie przez dietetyka pod indywidualne parametry, wyliczenie kalorii, makro, proporcji i rodzajów tłuszczy, pilnowaniu wyników badań i ciał ketonowych w przypadku ketozy. Także uwzględniając odpowiednią suplementację w ochronie mikrobioty jelitowej. Dieta jest wymagająca, mylona z łatwym stylem jedzenia i możliwością szybkiej utraty masy ciała.

W mojej praktyce dietetycznej, ostatnimi czasy zgłaszają się do mnie pacjenci po terapiach tłuszczowych, ketogenicznych z licznymi efektami jojo, spowolnionym metabolizmem i złymi wynikami badań.

Kilka przypadków po ich zastosowaniu dłużej niż 4 miesiące, wylądowało na SOR  z ostrym bólem brzucha, a także uaktywnieniu się Hlikobater Pyroli w żołądku, złego wchłaniania. Natomiast pod względem psychologicznym dochoszło do lęków przed węglowodanami i rozwijaniu się licznych zaburzeń odżywiania.

NIE TYJEMY OD WĘGLOWODANÓW.

 Tyjemy od nadmiaru energii, czyli ilości jedzenia.

Wiele osób spotkało się w powszechnym modelem insulinowej otyłości, którego propagatorem, fascynatą i autorem kilku książek jest fizyk, dziennikarz, inżynier, a nie żaden dietetyk, fizjolog, biochemik – Garry Taubes. Twierdzi on, że insulina blokuje lipolize, czyli proces utleniania tłuszczów.

ZŁA  INSULINA, NIE TAKA ZŁA

Tak naprawdę źle osławiona insulina, ma wiele funkcji w organizmie i nie tylko odpowiada za blokadę spalania, lecz zwiększa absorpcje aminokwasów, hamuje rozpad białek mięśniowych, co jest ważne dla wszystkich i głównie dla sportowców. Hamuje apetyt, podnosi termogenezę po posiłkową, powoduje wydzielanie tlenku azotu, co reguluje rozkurczanie naczyń krwionośnych.

W prawidłowych wartościach insulina powinna być utrzymywana i jest potrzebna. Inaczej nie byłoby trzustki  w naszym organizmie.

TYLKO KETO POMOGŁO

Dieta tłuszczowa –  keto jako jedyna, pomaga zrzucić kilogramy i wielu osobom pomogła – tak twierdzą jej zwolennicy.

Teoria z insuliną zaczyna nabierać sensu, dla ludzi, którzy całe życie jedli bułki, ziemniaki, słodycze pili piwo i nie zwracali uwagi na bilans kaloryczny. Kiedy dowiadują się, że winą niechudnięcia są hormony ( co nie jest prawdą) odstawiają węglowodany i zaczynają faktycznie chudnąć. Początkowo pojawiają się spektakularne rezultaty. Powodem zwykle jest wypłukanie glikogenu i pozbycie się wody z organizmu. Sama objętość posiłków, treści pokarmowej, jelitowej  jest dużo mniejsza. Tak więc to co waży, to często nie tłuszcz, albo jego mały udział.

CO NA TO BADANIA

Na tle wielu badań naukowych nigdy nie udowodniono, że diety wysokotłuszczowe, czy ketogeniczne, w porównaniu do innych diet zbilansowanych w udział węglowodanów, dają lepsze rezultaty. Rezultaty te mogą być również gorsze, ze względu na spadek NEAT spontanicznej aktywności fizycznej.

Należy podkreślić, że ta dieta jest dość ciężka w utrzymaniu i bardzo restrykcyjna. Wydaje się, że jest to tylko tłusta kiełbasa, lub boczek na smalcu, czy awokado ze śmietaną, jednak proces takiej ketozy, czy bilansu samej diety jest ogromnie trudny.

Z tym, czym ja się spotykam na co dzień, to wiele kobiet interesuje się dietą wysokotłuszczową. Jednak jedzenie zbyt tłustych potraw jest zwyczajnie ciężkie. Kiedy słyszą, że na długo muszą zrezygnować z owoców, pieczywa itp, staje się dość kłopotliwe.

A trzeba pamiętać, że najlepsza dieta, to taka, którą jesteśmy w stanie utrzymać długofalowo.

Jeśli jest ktoś w stanie poświęcić wiele produktów, to wtedy jak najbardziej można, jednak musi to być liczone w kaloriach, odpowiednich proporcjach kawasów tłuszczowych, makro. W przypadku ketozy, kontrola ciała ketonowych i regularnych badań. Polecana jest wtedy dieta keto śródziemnomorska z celowaną suplemenacją, nastawioną na ochronę mikrobiomu jelitowego.

CZY KETOZA TO REMEDIUM NA WSZYSTKO ?

Dieta ketogeniczna, daje świetne rezultaty w padaczce lekoopornej u dzieci. Również chorobie deliwo, w problemie wrodzonego braku transporterów glukozy typu I. Transportu  przez barierę krew – mózg, gdzie może dojść do upośledzenia umysłowego.

Zmniejszona masa ciała, po dietach tłuszczowych, to efekt uboczny fizjologiczny terapii dietetycznej w specyficznych stanach chorobowych.

Dlatego jeśli mówimy o osobach zdrowych i takich, które zwyczajnie interesują się zdrowym stylem życia,  w tych czasach na tle aktualnych dowodów naukowych, nigdy nie udowodniono przewagi diet wysoko tłuszczowych nad  wysoko węglowodanowymi. Nawet w stanie insulinooporności, czy cukrzycy, świetne rezultaty uzyskuje się na dietach, które…

wg badań od wielu lat są najzdrowszymi i najbezpieczniejszymi. Modelem takiej diety, jest dieta śródziemnomorska, DASH, MIND, Wegetariańska oraz WW ( weight watchers)

Jeśli jesteś zdrową osobą, decyzja o wprowadzeniu dużej restrykcji dietetycznej, typu dieta tłuszczowa powinna być omówiona z psychodietetykiem.

[1] https://www.unesco.pl/kultura/dziedzictwo-kulturowe/dziedzictwo-niematerialne/listy-dziedzictwa-niematerialnego/europa-i-ameryka-polnocna/hiszpaniagrecjawlochymaroko/
[2] https://dietamediterranea.com/en/nutrition/
[3] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/63640,dieta-srodziemnomorska
[4] Schwingshackl, L., Morze, J., Hoffmann, G. (2019). Mediterranean diet and health status: Active ingredients and pharmacological mechanisms. Br J Pharmacol. 1–17.
[5] Martinez-Gonzalez, M.A., Sanchez-Villegas, A., (2004). Rola diety śródziemnomorskiej w epidemiologii chorób układu sercowo-naczyniowego: jednonienasycone kwasy tłuszczowe, oliwa z oliwek, czerwone wino czy wszystko razem? Eur. J. Epidemiol., 19, 9-13.

[1] https://www.unesco.pl/kultura/dziedzictwo-kulturowe/dziedzictwo-niematerialne/listy-dziedzictwa-niematerialnego/europa-i-ameryka-polnocna/hiszpaniagrecjawlochymaroko/
[2] https://dietamediterranea.com/en/nutrition/
[3] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/63640,dieta-srodziemnomorska
[4] Schwingshackl, L., Morze, J., Hoffmann, G. (2019). Mediterranean diet and health status: Active ingredients and pharmacological mechanisms. Br J Pharmacol. 1–17.
[5] Martinez-Gonzalez, M.A., Sanchez-Villegas, A., (2004). Rola diety śródziemnomorskiej w epidemiologii chorób układu sercowo-naczyniowego: jednonienasycone kwasy tłuszczowe, oliwa z oliwek, czerwone wino czy wszystko razem? Eur. J. Epidemiol., 19, 9-13.

 

Arends J., Bachman P., Baracos V., et al.: , ESPEN guidelines on nutrition in cancer patients, Clinical Nutrition, 2016, http://dx.doi.org/10.1016/j.clnu.2016.07.015

Kłęk S., Jankowski M., Kruszewski W.J. i wsp.: Standardy leczenia żywieniowego w onkologii. Nowotwory Journal of Oncology, 2015, 65, 4, 3, 210-337.

Krzakowski M., Kawecki A. [red]: Nowotwory złośliwe. Postępowanie wielodyscyplinarne. Tom II. Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2012

National Cancer Institute. Eating Hints Before, During, and After Cancer. 2011. www.cancer.gov/publications/patient-education/eating-hints on May 20, 2015.

Demark-Wahnefried W., Rogers L.Q., Alfano C.M., et al.: Practical clinical interventions for diet, physical activity, and weight control in cancer survivors. . CA: A Cancer Journal for Clinicians.2015, 65, 167-189.

Allen B.G., Bhatia S.K., Anderson C.M. et al.: Ketogenic diets as an adjuvant cancer therapy: history and potencial mechanism. Redox Biology, 2014, 2, 963-970.

Zuccoli G., Marcello N., Pisanello A. et al.: Metabolic management of glioblastoma multiforme using standard therapy together with a restricted ketogenic diet: case report. Nutrition & Metabolism, 2010, 7, 33.